Sharm el Sheikh


Sharm el Sheikh (شرم الشيخ) to perła tak zwanej Złotej Zatoki Riviery Morza Czerwonego. Kurort usytuowany na południowym krańcu Półwyspu Synaj, otoczony jest rezerwatami przyrody, z których najpopularniejszym jest Park Narodowy Ras Mohammed. Słynie z pięknych plaż, bogatej bazy hotelowej oraz licznych atrakcji i rozrywek dla odwiedzających z całego świata.

Rozbudowana infrastruktura turystyczna sprawia, iż miejsce to budzi szerokie zainteresowanie inwestorów zagranicznych. Dzięki temu znaleźć można tu liczne atrakcje spełniające daleko idące wymagania europejskich turystów. Dogodna lokalizacja sprzyja amatorom sportów wodnych i nurkowania, jak również jest doskonałą bazą wypadową do odkrywania historycznych miejsc całego regionu.

Spośród innych egipskich kurortów wyróżnia się tym, że powstało na pustyni stosunkowo niedawno, bo w 1967 roku, a jego intensywny rozwój nastąpił po roku 2000 z nastawieniem na obsługę ruchu turystycznego. Sharm el Sheikh to jedno z najbogatszych egipskich miast. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze oraz architekturze miastoSharm el Sheikh Sharm el Maya nazywane jest „Las Vegas Bliskiego Wschodu” i chwalone przez Europejczyków za swój międzynarodowy charakter. W ciągu ostatnich lat powstało tu kilkaset nowych hoteli o wysokim standardzie oraz kilkadziesiąt atrakcyjnych turystycznie osiedli, gdzie obcokrajowcy nabywają wakacyjne apartamenty. Miasto przyciąga renomowane marki zarządzające sieciami hoteli, między innymi: Hyatt, Accor, Marriott, Le Méridien, Four Seasons, Ritz-Carlton. Obecne są tu również znane światowe marki wielu branż , takie jak: Starbucks, Hard Rock Cafe, Mc Donald’s, KFC, HSBC, Barcley’s, Timberland, Adidas.

Klimat tego magicznego miejsca sprzyja całorocznemu korzystaniu z wakacyjnych atrakcji i uroków Morza Czerwonego. Temperatura wody, nawet w okresie zimowym, nie spada poniżej  +20 stopni Celsjusza, a temperatury powietrza wahają się od +15 stopni zimą, do +45 latem. Co ważne, niska wilgotność powietrza (ok. 4%), sprawia, że upały nie są uciążliwe dla turystów.

Pogoda Sharm el Sheikh

Zabudowa miasta: Kurort charakteryzuje się niską zabudową, głównie wzdłuż linii brzegowej Morza Czerwonego. Większość budynków powstała z myślą o obsłudze ruchu turystycznego, są to głównie hotele jak i zamknięte osiedla apartamentowców, z pełną infrastrukturą niezbędną dla turystyki. W Sharm el Sheikh jest już ponad 500 hoteli i ośrodków wypoczynkowych, z których większość stanowią komfortowe budynki dwukondygnacyjne wkomponowane w tereny zielone. Jednym z głównych założeń developerów w Sharm el Sheikh jest budowanie luksusowych osiedli  o kameralnym charakterze, gdzie każdy właściciel czy najemca lokalu może poczuć się komfortowo. Widok z okna ma zachwycać, przebywanie w mieszkaniu ma być wygodne, na balkonie nie mogą dokuczać komary, a obsługa kompleksu ma rozwiązywać  najmniejsze usterki i wyręczać nas w dbaniu o ogród i najbliższe otoczenie. Inwestorzy zagraniczni jak i  zamieszkujący tutaj szejkowie, wraz z pomocą władz lokalnych stawiają na rozwój i popularyzację tego przepięknego regionu. Więcej o filozofii rozwoju miasta oraz charakterze zabudowy znajdziecie Państwo w przewodniku po Sharm el Sheikh: Filozofia Rozwoju oraz Luksusowy Sharm.

Wybrzeże: Ponad 45 kilometrów wybrzeża daje nieograniczone możliwości korzystania z uroków Morza Czerwonego oraz tajemnic jakie kryje ono w sobie. Hotele i ośrodki położone przy piaszczystych i skalistych plażach obsługuje ponad 150 centrów nurkowych oraz ośrodków sportów wodnych. Dwa największe na Synaju porty jachtowe obsługują dziennie do 300 łodzi wypływających na rafy koralowe.

Rafy koralowe: Sharm el Sheikh słynie z różnorodności podwodnego bogactwa rafy koralowej.  harm el Sheikh Ras MohammedZarówno przy plażach hotelowych jak i w głębi morza, podziwiać można  płytkie ogrody koralowe, jak i strome ściany koralowców, oraz uwięzione w głębinach wód wraki zatopionych statków.  W okolicznych ciepłych wodach morskich występuje ponad 250 różnych raf koralowych i 1000 gatunków ryb. Można je podziwiać poprzez bezpośrednie zejście pod wodę, (zarówno prosto z plaży jak i z wypływających w głąb morza statków), czy też korzystając ze specjalnie przystosowanych łodzi, posiadających przeszklone pokłady. Więcej informacji na ten temat w przewodniku: Rafy koralowe.

Miasto i jego atrakcje : W trzech najpopularniejszych dzielnicach, jakimi są Naama Bay, Soho Square i Il Marcato znajdują się liczne dyskoteki, kluby nocne, puby, restauracje i kasyna znanych międzynarodowych sieci. Nie brakuje też pól golfowych, kortów tenisowych, aquaparków,  torów gokartowych, a nawet krytego lodowiska czy centrum sportów ekstremalnych. Znajduje się tu także jedyne w Egipcie delfinarium, a jednym z bardziej popularnych punktów miasta, jest centrum rozrywkowe „Tysiąca i Jednej Nocy” znane z popularyzacji kultury arabskiej i orientalnych pokazów tańca.

Okolice Sharm el Sheikh: Specyfiką miejsca jest bliskość zarówno gór jak i pustyni. O uroku miasta stanowi fakt, iż z większości zabudowań rozciąga się, zapierający dech w piersiach, widok tak i na morze jak i na skaliste góry. W niedalekiej okolicy znajdują się malownicze wioski beduińskie, a liczne centra turystyczne organizują różnorodne formy safari po pustyni: od wielbłądów, poprzez quady, motocykle, po wycieczki samochodami terenowymi do tajemniczych zakątków i oaz pośród gór Synaju. Dla osób żądnych przygód organizowane są ekstremalne wyprawy obejmujące nawet nocowanie na pustyni.

Baza wypadowa: Centralne położenie na Synaju w naturalny sposób sprzyja korzystaniu z wyjazdów do najpopularniejszych miejsc całego regionu. Najczęściej odwiedzane na Synaju to: Góra Mojżesza (miejsce pielgrzymek znane z Biblii), Klasztor św. Katarzyny (najstarszy chrześcijański klasztor w Egipcie), Kolorowy Kanion (trzeci pod względem wielkości na świecie) czy Blue Hole (znane z filmu „Wielki Błękit”). Do kolebek cywilizacji egipskiej, czyli Kairu, Luksoru, lot samolotem trwa zaledwie 40 minut. Sharm el Sheikh jest także doskonałą bazą wypadową dla osób zainteresowanych odwiedzeniem Ziemi Świętej czy Jordanii.

Światowe Centrum Konferencyjne: Zaangażowanie władz Egiptu w promocję Sharm el Sheikh zaowocowało tym, iż miejsce to, nazywane jest „Miastem Pokoju”. Znane jest na całym świecie z tego, że organizowane są tutaj światowe i bliskowschodnie konferencje pokojowe, ekonomiczne i gospodarcze (m.in. The World Economic Forum in the Middle East 2008).  Kurort jest popularnym miejscem wypoczynku dla przywódców państw, koronowanych głów czy innych osób znanych z pierwszych stron gazet.

© 2011 E-SHARM.PL Agencja Rozwoju Turystyki | Wykonanie: AleaStudio