Inwestuj w Słońce

Zakup nieruchomości w Egipcie to z jednej strony sposób na realizację marzeń o posiadaniu domu wakacyjnego w egzotycznym kraju, z drugiej zaś doskonała inwestycja kapitałowa. Przede wszystkim to jednak bardzo poważna decyzja, do której podejść należy mądrze i z należytą rozwagą. Ogromna ilość ofert, jakie znaleźć można w internecie niestety często nie ułatwia poszukiwań wymarzonego mieszkania czy domu. Najczęściej okazuje się, iż serwisy internetowe prezentujące nieruchomości w Egipcie nie oferują nic poza samym wyświetlaniem nie zawsze aktualnych już ofert, nie wspominając o profesjonalnej obsłudze i pomocy w języku polskim już na miejscu w Egipcie.

Dzięki specjalizacji, jak nikt inny, posiadamy wszechstronną wiedzę na temat rynku nieruchomości w Sharm el Sheikh oraz realizowanych w tym mieście projektów budowlanych.

Nasze doświadczenie i znajomość lokalnego rynku to gwarancja rzetelnych porad w zakresie atrakcyjności wybranej przez Państwa lokalizacji, czy oczekiwanego zwrotu z inwestycji.

Mamy przyjemność złożyć na Państwa ręce wyselekcjonowaną oraz sprawdzoną od strony prawnej ofertę domów i apartamentów w Sharm el Sheikh, budowanych tylko przez rzetelnych deweloperów.

Pragnąc przybliżyć Państwu lokalny rynek nieruchomości, zapraszamy Was w podróż do innego świata… w podróż do świata nieruchomości w Sharm el Sheikh!

DLACZEGO WARTO?

1. Niskie ceny zakupu

Marzenie o drugim domu w egzotycznym ciepłym kraju jakim jest Egipt  można zrealizować już za niecałe 100.000 PLN. Przeciętne ceny kształtują się, zależnie od standardu wykończenia i lokalizacji, już od 2.500 PLN za metr kwadratowy. Komfortowy apartament na terenie strzeżonego resortu, z dostępem do infrastruktury hotelowej (baseny, restauracje, plaże) można kupić już za nieco ponad 100.000 PLN. Warto też zwrócić uwagę, że inwestorom proponowane są specjalne warunki płatności- wpłaty mogą być rozłożone nawet na 36 miesięcy.

2. Doskonała inwestycja kapitałowa

Rynek nieruchomości w Sharm el Sheikh od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie i wchodzi właśnie w kolejną fazę boomu inwestycyjnego- niektórzy inwestorzy w ciągu ostatnich lat zarobili już nawet 100% pierwotnej wartości nieruchomości. Co niezmiernie istotne, lokalny rynek nieruchomości odporny jest na działania spekulacyjne i niezależny od instytucji bankowych, których ofiarą padli właściciele nieruchomości w USA czy Europie. W dodatku wykazał niezmierną stabilność i dojrzałość, gdyż pomimo zawirowań politycznych w Egipcie w 2011 roku, ceny nieruchomości utrzymały się na stałym poziomie, nie powodując strat w portfelach inwestorów.

Nie bez wpływu na wzrost wartości domów i apartamentów w Sharm el Sheikh pozostaną kolejne planowane inwestycje, zarówno prywatne jak i rządowe. Najbardziej spektakularną z nich jest most o długości ponad 30 kilometrów łączący miasto z Arabią Saudyjską– jego budowa spowoduje otwarcie się rynku na kolejnych inwestorów, jak również wpłynie na jeszcze większą stabilizację w regionie. Druga, realizowana z nie mniejszym rozmachem, to CityStar, czyli tak naprawdę miasto w mieście, budowane przez inwestorów z Dubaju.

Dlatego właśnie w chwili obecnej jest najlepszy moment na inwestycję, by wykorzystać zbliżający się trend wzrostowy cen nieruchomości w Sharm el Sheikh.

3. Rentowność, czyli dochód z wynajmu

Stale rosnąca liczba turystów, powoduje wzrost cen wynajmu nieruchomości na terenie kurortu, a ceny za wynajem są porównywalne z europejskimi, podczas gdy koszt zakupu nieruchomości pozostaje na dużo niższym poziomie. Zarządzanie apartamentami oferują lokalne biura nieruchomości. Wynajmując turystom 100-metrowe mieszkanie, można rocznie zarobić nawet około 30.000 PLN, co przy stale rosnącej wartości nieruchomości, pozwala na zwrot inwestycji w ciągu 8-10 lat. Co więcej, wzrastający napływ osób spoza Egiptu, np. w celach zarobkowych, utrzymuje ceny wynajmu mieszkań na wysokim poziomie, z tendencją wzrostową.

4. Koszty utrzymania

Koszty utrzymania nieruchomości w Sharm el Sheikh nie są duże. Ceny wody i energii elektrycznej są w porównywalne z polskimi. Korzystny klimat sprzyja jednak oszczędnościom w nakładach na bieżącą eksploatację  i remonty. Niskie koszty pracy i usług owocują bardzo korzystnymi opłatami za użytkowanie całej nieruchomości i przynależnej do niej infrastruktury towarzyszącej. Litr benzyny na kosztuje tutaj 0,80 PLN!

5. Brak podatków od zakupu i sprzedaży nieruchomości

Egipt jest krajem bardzo przyjaznym dla zagranicznych inwestorów. Prawo egipskie zachęca obcokrajowców do kupowania nieruchomości oraz osiedlania się, poprzez różnorodne udogodnienia, m. in.: brak podatku od zakupu i sprzedaży nieruchomości, brak podatku spadkowego, zwolnienia z opłat skarbowych, brak podatków od zysków kapitałowych, a także specjalne strefy ekonomiczne.

6. Filozofia rozwoju

Sharm el Sheikh to kompleksowy projekt urbanistyczny, konsekwentnie realizowany od lat 80-tych poprzedniego stulecia- to właśnie stanowi o jego wyjątkowości, a rozbudowa miasta realizowana jest według przemyślanej filozofii rozwoju. Ponieważ turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki regionu, władze Egiptu są żywo zainteresowane strategicznym rozwojem ruchu turystycznego, co objawia się dużym zaangażowaniem państwa w doskonalenie infrastruktury oraz inicjowanie i finansowanie inwestycji, a także ogromnymi wydatkami na promocję wizerunku Sharm el Sheikh jako perły Egiptu. Aktualnie port lotniczy Ophira International Airport w Sharm el Sheikh obsługuje rocznie około 10 milionów pasażerów, jest zatem porównywalny z  Portem Lotniczym im. Fryderyka Chopina na warszawskim Okęciu.

Ten rejon świata jest nadal stosunkowo mało odkryty, a kolejne powstające projekty stanowią motor napędowy, do tego, by kurorty zlokalizowane nad Morzem Czerwonym stały się silną konkurencją dla riwiery hiszpańskiej czy greckiej. Przyszłość związana z tym kierunkiem geograficznym ma fantastyczne prognozy.

7. Wysoka jakość życia

Zbudowana na pustyni oaza wypoczynku i rozrywki, tętniąca życiem przez 24 godziny na dobę, oferuje zupełnie nową jakość stylu życia, pracy i spędzania czasu wolnego, będąc tym samym unikalną alternatywą dla europejskich wybrzeży Morza Śródziemnego. Dlatego przyciąga wielu bogatych ludzi świata biznesu, jak też przywódców krajów arabskich, którzy mają tu swoje posiadłości. Prestiż tego miejsca, jak i jego znaczenie na mapie świata, dowiedzione zostały poprzez organizację właśnie tu wielu konferencji pokojowych czy forów ekonomicznych światowej rangi. Obecne są tu również międzynarodowe marki handlowe. Wysoki standard życia połączony z powrotem do natury doceniają przybysze z najdalszych zakątków kuli ziemskiej, z których wielu postanowiło się tutaj osiedlić.

8. Niepowtarzalny charakter miasta

Morze, góry i warunki klimatyczne, w połączeniu z bogatą historią regionu tworzą niepowtarzalny styl Sharm el Sheikh. Międzynarodowa społeczność i multi- kulturowość stanowią o tym, iż kurort jest tętniącym życiem, nowoczesnym ośrodkiem miejskim. To wymarzone miejsce zarówno na wakacje, jak i do zamieszkania… i co najważniejsze: BEZ WZGLĘDU NA PORĘ ROKU.

WYBÓR NIERUCHOMOŚCI/ PROCEDURY

1. Wybór nieruchomości

Pierwszym etapem jest wstępny wybór interesującego Państwa domu lub apartamentu, przy uwzględnieniu podstawowych parametrów, takich jak:

– wielkość- ważne jest określenie liczby sypialni i powierzchni domu lub apartamentu. Zwrócić należy uwagę na fakt, iż powierzchnia mieszkania liczona jest wraz z balkonem, co przy panującym w Egipcie klimacie nie wydaje się bezzasadne.

– piętro- większość apartamentów znajduje się w budynkach 2,3 i 4-kondygnacyjnych. Mieszkania na parterze oraz ostatniej kondygnacji są na ogół droższe, aniżeli te na I czy II piętrze. Wynika to z faktu, iż te pierwsze sprzedawane są najczęściej z bezpośrednim dostępem do ogrodu, natomiast te na najwyższym piętrze dysponują z reguły użytkowym tarasem na dachu budynku, najczęściej z widokiem na morze i góry.

– lokalizacja- odległość od centrum czy morza, rodzaj plaży etc.

– termin odbioru- w naszej ofercie znajdują się zarówno mieszkania już gotowe do odbioru, jak i takie, których termin realizacji przewidziany jest na drugą połowę 2013 roku, oraz w latach kolejnych. Od stopnia zaawansowania prac budowlanych uzależnione są proponowane harmonogramy płatności za wybrane mieszkanie lub dom.

Po dokonaniu wstępnego wyboru interesującej Państwa nieruchomości zawsze zachęcamy do wizyty w Sharm el Sheikh- ułatwia to procedury formalne jak i daje możliwość obejrzenia interesującego Państwa domu czy apartamentu oraz osiedla na którym jest zlokalizowany.

2. Finansowanie

Finansowanie nieruchomości w Egipcie pochodzić może z własnych oszczędności, pożyczki bankowej lub kredytu hipotecznego w Polsce. Kredyty hipoteczne w Egipcie nie są dostępne dla obcokrajowców, w zamian za tę niedogodność deweloperzy oferują system ratalny, tak zwany „payment plan”- zależnie od zaawansowania prac budowlanych przy podpisaniu umowy wpłaca się 20-50% ceny wybranej nieruchomości, natomiast pozostała część, płatna w kwartalnych nieoprocentowanych transzach rozłożona jest na okres do 36 miesięcy. Dostępne są nieruchomości z gwarancją wynajmu, gdzie przychód uzyskany z wynajmu nieruchomości zostaje wykorzystany na spłatę mieszkania. W takim przypadku by stać się właścicielem wymarzonego mieszkania czy domu potrzebny jest ułamek całkowitej ceny nieruchomości.

Środki pieniężne na sfinansowanie zakupu nieruchomości w Egipcie powinny zostać wprowadzone do Egiptu poprzez publiczny system bankowy (legalnie można wwieźć z sobą do Egiptu nie więcej niż 5.000 USD).

3. Umowa zakupu, jej rejestracja, opłaty

Po dokonaniu wyboru konkretnej nieruchomości sporządzana jest umowa kupna- sprzedaży oraz dokonywana jest wpłata tzw. depozytu kontraktowego.

W przypadku inwestycji jeszcze niezrealizowanych spisywana jest umowa wstępna, oraz wpłacany jest depozyt z tytułu rezerwacji nieruchomości. Opłata ta może, lecz nie musi być opłatą całkowicie zwrotną w przypadku rezygnacji.

Zachęcamy do skorzystania z usług lokalnego prawnika, który zatroszczy się o Państwa interesy i prawa. Wystawienie pełnomocnictwa notarialnego znacznie ułatwia cały proces zakupu oraz rejestracji nieruchomości w urzędach, jak również znacząco ogranicza koszty całej operacji. Należy liczyć się z całkowitymi wydatkami rzędu 1.000 USD z tytułu obsługi prawnej podczas całego procesu zakupu nieruchomości w Egipcie. Polecamy doświadczonych i na stałe współpracujących z nami prawników, którzy są gwarantem Państwa bezpieczeństwa podczas procedury nabycia domu lub apartamentu.

Zasadniczym dokumentem w procesie zakupu nieruchomości w Egipcie jest umowa kupna- sprzedaży przygotowywana przez dewelopera. Jest to dokument prawnie wiążący, zawierający kluczowe informacje na temat warunków transakcji, opis nieruchomości, jej cenę, sposób płatności, w tym harmonogram wpłat, oraz ewentualnych opłat karnych wynikających z tytułu opóźnień w realizacji projektu lub płatnościach. Po podpisaniu umowy, kupujący zwykle zobowiązany zostaje do zapłaty pierwszej transzy należności za apartament, zazwyczaj w terminie miesiąca od podpisania umowy. Wysokość depozytu kontraktowego waha się w granicach 20-50%. Pozostała część spłacana jest w transzach, z ostatnią płatnością najpóźniej po 36 miesiącach od podpisania umowy, zawsze już po zakończeniu budowy nieruchomości. Szczegółowe warunki płatności ustalane są każdorazowo przez dewelopera i mogą się różnić w zależności od konkretnych inwestycji, oraz stopnia zaawansowanie prac budowlanych.

W Egipcie nie płaci się podatku z tytułu nabycia bądź zbycia nieruchomości, obowiązuje natomiast opłata rejestracyjna w wysokości 3% ceny zakupu, maksymalnie jednak 2.000 funtów egipskich (ok. 350 USD), niezależnie od ceny zakupu.

*** Do inwestowania w nieruchomości zagraniczne przekonuje się coraz więcej osób w Polsce. Zapraszamy do przeczytania artykułu zamieszczonego na portalu serwis-inwestora.pl (2011-08-21) :   „Zagraniczne nieruchomości – nowa moda czy opłacalna inwestycja?”  Edyta Górniak zainwestowała w nieruchomość w Portugalii, Robert Gawliński w Grecji, Kayah w Brazylii. Domy i mieszkania poza Polską kupują jednak nie tylko polskie gwiazdy i „gwiazdki”, ale i wielu inwestorów.  Pod koniec 2010 r. tendencja ta nasiliła się. Czy trend ten to tylko moda czy raczej opłacalna inwestycja z przyszłościowym kapitałem? Więcej na http://serwis-inwestora.pl/nieruchomosci/zagraniczne-nieruchomosci-nowa-moda-czy-oplacalna-inwestycja3

 

Nasi Partnerzy:

 

 

     ORLANDOHAUS

ul. Sucholeska 37  62-002 Suchy Las (k. Poznania)
Tel./fax: +48 61 8125 172
www.orlandohaus.pl

© 2011 E-SHARM.PL Agencja Rozwoju Turystyki | Wykonanie: AleaStudio