FAQ

Jak najłatwiej dostać się do Sharm el Sheikh?

Loty rejsowe z przesiadką w Kairze odbywają się z warszawskiego lotniska im. Chopina. Dolecieć można również wykupując bilety w lotach charterowych (wyloty z Warszawy, Poznania, Gdańska, Wrocławia i Katowic przez cały rok, dodatkowo w sezonie letnim również z lotnisk w Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy i Rzeszowie.  

Czy będę potrzebować prawnika?

Ze względu na odmienność, zarówno kulturową jak i legislacyjną, podczas procesu zakupu, weryfikacji stanu prawnego nieruchomości oraz procedury rejestracji transakcji zakupu nieruchomości w urzędach zachęcamy do skorzystania z usług lokalnego prawnika, który zatroszczy się o Państwa interesy i prawa. Wystawienie notarialnego pełnomocnictwa prawnikowi znacznie ułatwia cały proces zakupu oraz rejestracji nieruchomości w urzędach (ta trwa od 3 do 8 miesięcy licząc od momentu zakupu), jak również znacząco ogranicza koszty całej operacji. Należy liczyć się z całkowitymi wydatkami rzędu 1.000 USD z tytułu obsługi prawnej podczas całego procesu zakupu nieruchomości w Egipcie.

Czy mogę otrzymać kredyt hipoteczny w Egipcie?

Kredyty hipoteczne w Egipcie nie są praktycznie dostępne dla obcokrajowców, w zamian za tę niedogodność deweloperzy oferują system ratalny, tak zwany „payment plan”- zależnie od zaawansowania prac budowlanych przy podpisaniu umowy wpłaca się 20-50% ceny wybranej nieruchomości, natomiast pozostała część, płatna w kwartalnych nieoprocentowanych transzach rozłożona jest na okres do 36 miesięcy. Skorzystać można również z kredytu hipotecznego w polskim banku, pod zastaw nieruchomości na terenie Polski

Jaka jest możliwość wynajmu zakupionego apartamentu?

Rynek wynajmu nieruchomości dzieli się na dwie główne kategorie -wynajem krótkoterminowy oraz długoterminowy (powyżej 6 miesięcy). Najemcami w przypadku wynajmu krótkoterminowego są głównie turyści spędzający wakacje w Sharm el Sheikh, natomiast jeśli chodzi o wynajem długoterminowy dominują osoby pracujące na terenie kurortu (piloci, rezydenci, nurkowie itd.). Najemców poszukiwać można na własną rękę, bądź też skorzystać z opcji tzw. wynajmu gwarantowanego, który pozwala uzyskać właścicielowi roczny dochód na poziomie do 10% wartości nieruchomości.

Jakie są koszty utrzymania nieruchomości?

Koszty utrzymania różnią się w zależności od nieruchomości. Składają się na nie koszty utrzymania budynków oraz części wspólnych osiedla (zieleń, baseny, oświetlenie), wywozu śmieci, ochrony. Średnia cena wody kształtuje się na poziomie 13- 15 PLN/ m3, natomiast 1 kW energii elektrycznej to koszt około 0,30 PLN.

© 2011 E-SHARM.PL Agencja Rozwoju Turystyki | Wykonanie: AleaStudio